Porty COM RS232 w systemach Windows

Porty COM w systemach Windows

Często gdy w systemie Windows posiadamy kilka portów COM, niezależnie czy są to porty sprzętowe czy wirtualne, mamy problem aby zorientować się które z naszych urządzeń odpowiada któremu portowi.

Programy komunikujące się ze sprzętem poprzez COM zazwyczaj nie rozpoznają samodzielnie do którego portu COM jest podłączony sprzęt, dlatego użytkownik przy pierwszym uruchomieniu musi wskazać powiązanie numeru portu np. COM3, COM6 itp z urządzeniem.

Aby ustalić numery portów COM dostępne w systemie nalezy uruchomić Menadżera Urządzeń można kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonie Mój komputer następnie Zarządzaj i Menedżer Urządzeń.
Można też wprost uruchomić komendę devmgmt.msc uruchamianie Managera Urządzeń w Windows

W menedżerze urządzeń widzimy drzewiastą strukturę urządzeń w komputerze. Manager


Odnajdujemy gałąź PORTY (COM i LPT). Po jej rozwinięciu widzimy dostępne porty COM np:
Manager

W tym miejscu zobaczymy wszystkie działające w systemie porty COM. Może się tu znajdować całkiem sporo wpisów, zwłaszcza jeśli mamy obsługę BlueTooth w komputerze. Aby odnaleźć port COM z naszego urządzenia USB/RS232 najłatwiej jest:
  • Zaobserwuj numery obecnych portów
  • Wepnij swoje urządzenie
  • Na liście pojawi się po chwili nowy wpis -zapamiętaj nr COM tego urządzenia.

Jeśli po wpięciu konwertera COM/USB do portu nie pojawia się nowa pozycja na liście prawdopodobnie nie masz zainstalowanych sterowników. To już temat na kolejny wpisu na BLOGu, dzisiaj tylko link do sterowników używanych przez konwertery z Sectro: Sterowniki FTDI VCP - Virtual COM Port .

Copyright © 2022 Sectro Timing Systems.
Parse Time: 0.039 - Number of Queries: 106 - Query Time: 0.017206987304687